Teknoloji Haberleri İnternet

BTK erişim engelleme yetkisi sınırlandırılıyor!

Anayasa Mahkemesi, aldığı kararla Bilgi Teknolojileri ve Kurumu‘nun Başkanı tarafından verilebilen yurt içi ve yurt dışı sitelere BTK erişim engelleme yetkisini kaldırıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 8’inci maddesine ilişkin kararı, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

BTK erişim engelleme yetkisi bir yıl sonra sınırlandırılıyor

Elbette bu durum sitelerin erişim yasaklarının tamamen kalkacağı anlamına gelmiyor. Sadece içerik veya sunucu sağlayıcısı yurt dışında olan sitelerin, müstehcenlik suçu oluşturan yayınlarında, kapatma yetkisi direkt olarak BTK Başkanı verilemeyecek. Yine bu içeriği sağlayan yurt dışı kaynaklı yayınların engellenmesi için harekete geçilebilecek. Katalog suçların erişim engelleri tarafındaysa herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bu düzenlemenin bir yıl sonra yürürlüğe gireceğini belirtelim.

Kaynak: ShiftDelete.Net

2018-02-08 - 8:21:34
Serhat Okan Bedir

*Not: Yorum sisteminde çalışma olduğundan dolayı yazdıklarınız kaydedilmeyebilir. En kısa sürede aktif hale gelecektir.

İsim Soyisim

Yorumunuz

Bilgilendirme

Sitede yer alan içeriklerle alakalı şikayet ve önerileriniz için okan@tech-tr.com adresine mail gönderebilirsiniz. Yasalar gereği içerikler hakkında şikayet oluşturabilmeniz için ilgili mail adresine gerekli bilgilendirmeyi yapmış olmalısınız. Web sitesini ziyaret ederek bu kuralı kabul etmiş olmaktasınız. Alıntı yapılan tüm içerikler alıntı yapılan web adresine doğrudan bağlantı verilip ve kaynak gösterilerek paylaşılmıştır.