Teknoloji Haberleri Yeni Teknoloji

Bosch hava kirliliğini azaltan iDisc’i tanıttı!

Bosch’un yeni nesil teknolojisi iDisc tanıtıldı. Şehirlerdeki hava kirliliğinin azalmasına katkı sağlayacak olan teknolojinin pek çok farklı özelliği bulunuyor.

Ülkemizde de büyük yatırımları olan Bosch, kısa süre önce de yeni bir araştırma geliştirme merkezini ülkemizde devreye almıştı. Genellikle ev elektroniği ürünleriyle tanıdığımız firma, aslında onlarca farklı alanda çalışma yürütüyor.

Bosch iDisc ile emisyon sorunun azaltılması hedefleniyor

Şehirlerdeki zararlı partiküllerin nedenlerinden birisi de araçlardaki fren diskleri. Gözden kaçan bir unsur olsa da fren diskleri, kayda değer bir kirliliğe neden oluyor.

Firma, karayolu trafiğinden kaynaklanan çoğu parçacık kirliliğin, yakıt yakımından ziyade, yol, lastik ve fren aşınmasıyla oluştuğunu açıkladı.

Baden-Württemberg eyaletinin çevre müdürlüğüne göre, frenler ve lastikler araç sürüşüyle ilgili emisyon partiküllerinin yüzde 32’sinden sorumlu ve bunların yaklaşık yarısı da fren tozundan oluşuyor.

iDisc bu sorunu çözmek için geliştirildi

Geleneksel fren diskine kıyasla, iDisc yüzde 90’a kadar daha az fren tozu oluşumuna neden oluyor.

Bosch yönetim kurulu üyesi Dr. Dirk Hoheisel şu açıklamalarda bulundu: “Bosch’un havayı temiz tutmaya çalıştığı tek yer motor kapağının altı değil. iDisc fren disklerinin 2.0 versiyonu. Bu ürün muazzam bir pazar potansiyeline sahip.”

Sürtünme izleri yok, pas yok

iDisc, fren tozunda çarpıcı düzeydeki azalmaya ek olarak, karbür kaplama daha yüksek çalışma güvenliği sağlıyor.

Şİrketin iddiasına göre; seramik fren diski gibi, iDisc pek çok açıdan son derece stabil ve yavaşlama performansında sadece biraz kayıp oluşuyor.

Aşınma da belirgin düzeyde azalıyor. Karbür kaplamanın gücüne bağlı olarak, iDisc’in servis hayatı normal bir fren diskine kıyasla iki misli daha yüksek.

Kirli jant sorunu artık geçmişte kaldı

Fren diskinin parlak karbür kaplaması daha temiz bir görüntü sunuyor. Aşınmaya dayanıklı ve korozyon oluşturmayan özellikleriyle, yıllarca kullanıldıktan sonra bile güzelliğini koruyarak açık jant trendine tam uyum sağlıyor. En iyisi, iDisc’in fren tozundaki yüzde 90’lık azalma jantların temizlik ürünleriyle düzenli olarak temizlenme ihtiyacını azaltıyor.

Şirketin 43.9 milyar avroluk alt bölümü

Mobilite Çözümleri bölümü adı altındaki otomotiv bölümünün ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarma aksesuarları, güç aktarma mekanizması elektriklendirmesi için farklı çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü yardımcısı ve otomatik fonksiyonlar, kullanıcı dostu eğlendirici bilgilendirme teknolojisi, araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim, tamir atölyesi konseptleri ve otomotivde satış sonrası teknoloji ve servisler yer alıyor.

Şirketin bu bölümünün elde ettiği satış geliri ise 43.9 milyar avro düzeyine ulaşmış durumda.

Kaynak: ShiftDelete.Net

2018-02-09 - 19:50:54
Serhat Okan Bedir

*Not: Yorum sisteminde çalışma olduğundan dolayı yazdıklarınız kaydedilmeyebilir. En kısa sürede aktif hale gelecektir.

İsim Soyisim

Yorumunuz

Bilgilendirme

Sitede yer alan içeriklerle alakalı şikayet ve önerileriniz için okan@tech-tr.com adresine mail gönderebilirsiniz. Yasalar gereği içerikler hakkında şikayet oluşturabilmeniz için ilgili mail adresine gerekli bilgilendirmeyi yapmış olmalısınız. Web sitesini ziyaret ederek bu kuralı kabul etmiş olmaktasınız. Alıntı yapılan tüm içerikler alıntı yapılan web adresine doğrudan bağlantı verilip ve kaynak gösterilerek paylaşılmıştır.