Teknoloji Haberleri

Türk Telekom için bankalar dönemi başlıyor

Ödenmeyen borçlar nedeniyle bankalar, Türk Telekom yönetimine ortak olmaya hazırlanıyor. Otaş’ın 2 yıldır ödemediği borçlar firmanın yolun sonuna gelmesine neden oldu.

Özelleştirmelerin ardından %55 hissesi Araplara satılan Türk Telekom‘u yıllardır Otaş yönetiyordu. Çeşitli bankalardan 4.7 milyar dolar kredi alarak Telekom’a ortak olan Otaş, Oger Telecom grubunun şirketlerinden birisiydi. Ancak, grubun sahibi olan Hairiri ailesinin son yıllarda yaşadığı ekonomik zorluk nedeniyle bankalara olan borçlar ödenmemeye başladı.

Ortağı Suudi Arabistan’da Batmıştı

Türk Telekom’un %55 hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara özelleştirilerek 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. O dönem Türkiye’nin iletişim altyapısını tekelinde bulunduran Telekom, sahip olduğu inanılmaz güç sayesinde yatırımcıları ülkemize çekmişti. Yıllar içerisinde pazardaki konumu değişen şirket, ortaya çıkan pek çok rakip ile birlikte pazardaki payını kaybetmeye başladı.

Otaş’ın sahibi olan Oger grubu ise geçtiğimiz yıl 3.7 milyar dolarlık borçları nedeniyle Suudi Arabistan’da da kepenk kapatma noktasına gelmişti. Türkiye’de ise bankalara olan borçlar ödenmemeye başlamıştı.

2 yıldır borçlar ödenmiyor

290 milyon dolarlık taksitler 2 yıldır ödenmeyince toplam 29 banka, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıyla masaya oturdu. Bankalar arasında 1.5 milyar kredi veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası ve diğer 26 banka bulunuyor. Gelen bilgilere göre bakanlık ve bankalar anlaşmaya vararak çözüm yolunu belirledi.

Belirlenen çözüm yoluyla birlikte bankalar Türk Telekom yönetiminde söz sahibi olacaklar. Ancak, şirketin faaliyetlerinin bu değişimden etkilenmemesi için Türk Telekom yerine Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.

Bankalar, 2016 yılından beri borçlar ödenmemesine rağmen yasal bildirimleri yapmamıştı. Ancak, bakanlıkla alınan karar doğrultusundan Türk Telekom borcu ‘tahsil edilemeyen borç‘ olarak gösterilmeye başlayacak.

Bankalar Türk Telekom yönetiminde

Oldukça ağır işlemesi beklenen hukuki sürecin yıl sonuna doğru tamamlanması ve Türk Telekom’daki %55 Otaş hissesinin bankalara geçmesi bekleniyor. Bankaların Telekom yönetiminde uzun süre bulunmak istememesi durumundaysa Telekom için yeni bir alıcı aranmaya başlayacak.

Kaynak: ShiftDelete.Net

2018-01-23 - 12:54:47
Serhat Okan Bedir

*Not: Yorum sisteminde çalışma olduğundan dolayı yazdıklarınız kaydedilmeyebilir. En kısa sürede aktif hale gelecektir.

İsim Soyisim

Yorumunuz

Bilgilendirme

Sitede yer alan içeriklerle alakalı şikayet ve önerileriniz için okan@tech-tr.com adresine mail gönderebilirsiniz. Yasalar gereği içerikler hakkında şikayet oluşturabilmeniz için ilgili mail adresine gerekli bilgilendirmeyi yapmış olmalısınız. Web sitesini ziyaret ederek bu kuralı kabul etmiş olmaktasınız. Alıntı yapılan tüm içerikler alıntı yapılan web adresine doğrudan bağlantı verilip ve kaynak gösterilerek paylaşılmıştır.