Teknoloji Haberleri İnternet

5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek!

Dünya çapında IP adreslerini koordine eden ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), bu sene 5. Ortadoğu DNS Forumu’nu BTK’nın ev sahipliğinde Ankara’da düzenleyecek.

DNS Forumu bu yıl Ankada’da BTK ev sahipliğinde düzenleniyor

Türkçesi İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu anlamına gelen ICANN, uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kar amacı gütmeyen bir kurum.

Bu işlemler ilk kez İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi tarafından ABD hükümetiyle yapılan anlaşma doğrultusunda yürütülüyordu. Günümüzdeyse IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştiriyor. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bu yüzden BTK’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. Ortadoğu DNS Forumu internetin gelişimi ve güvenliği açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak: ShiftDelete.Net

2018-02-16 - 13:43:55
Serhat Okan Bedir

*Not: Yorum sisteminde çalışma olduğundan dolayı yazdıklarınız kaydedilmeyebilir. En kısa sürede aktif hale gelecektir.

İsim Soyisim

Yorumunuz

Bilgilendirme

Sitede yer alan içeriklerle alakalı şikayet ve önerileriniz için okan@tech-tr.com adresine mail gönderebilirsiniz. Yasalar gereği içerikler hakkında şikayet oluşturabilmeniz için ilgili mail adresine gerekli bilgilendirmeyi yapmış olmalısınız. Web sitesini ziyaret ederek bu kuralı kabul etmiş olmaktasınız. Alıntı yapılan tüm içerikler alıntı yapılan web adresine doğrudan bağlantı verilip ve kaynak gösterilerek paylaşılmıştır.